Zwolnienie z kas dla gospodyń wiejskich
Od 2019 r. mamy nowe rozporządzenie w sprawie zwolnienia z kas fiskalnych. Pojawiło się nowe zwolnienie z kas dla gospodyń wiejskich. Na jakiej zasadzie jest to nowe zwolnienie? Po dokładne wyjaśnienia zapraszam do wpisu.
Czym jest koło gospodyń wiejskich?
Jak wskazuje ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich, koło gospodyń wiejskich jest dobrowolną, niezależną od administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego, samorządną społeczną organizacją mieszkańców wsi, wspierającą rozwój przedsiębiorczości na wsi i aktywnie działającą na rzecz środowisk wiejskich.
Koło gospodyń wiejskich reprezentuje interesy i działa na rzecz poprawy sytuacji społeczno-zawodowej kobiet wiejskich oraz ich rodzin, a także wspiera wszechstronny rozwój terenów wiejskich.
Koło gospodyń wiejskich podlega obowiązkowi wpisu do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich, prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Z chwilą dokonania wpisu do rejestru, koło gospodyń wiejskich nabywa osobowość prawną.
Kto może być w kole gospodyń?
Na terenie jednej wsi może mieć siedzibę jedno koło gospodyń wiejskich. Członkiem koła gospodyń wiejskich może być każda osoba, która ukończyła lat 18 i której miejscem zamieszkania jest wieś będąca terenem działalności koła.
Za zgodą przedstawicieli ustawowych w działalności koła mogą brać także udział osoby, które ukończyły lat 13. Osoby te mogą również tworzyć młodzieżowe i dziecięce organizacje wspomagające realizację celów koła.
Jednocześnie można być członkiem tylko jednego koła gospodyń wiejskich.
Szczegółowe zasady i warunki wstępowania do i występowania z kół gospodyń wiejskich określają statuty kół. Statut może przewidywać dodatkowe wymogi dla członków koła.
Z inicjatywą założenia koła gospodyń wiejskich może wystąpić co najmniej 10 osób które mają 18 lat i zamieszkują wieś będącą terenem działalności koła. Osoby te uchwalają statut koła gospodyń wiejskich oraz wybierają komitet założycielski.
Skąd koło wiejskie pozyska środki na działalność?
Majątek koła gospodyń wiejskich powstaje ze składek członkowskich, darowizn, spadków, zapisów, dochodów z własnej działalności, dochodów z majątku koła oraz z ofiarności publicznej. Ponadto koło może przyjmować darowizny, spadki i zapisy oraz korzystać z ofiarności publicznej.
Dochód z działalności koła gospodyń wiejskich służy realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między jego członków.
Co więcej koło gospodyń wiejskich może prowadzić działalność zarobkową, w tym działalność gospodarczą oraz dotacje celowe na realizację swoich zadań.
Zwolnienie z kas dla gospodyń wiejskich
O 2019 r. mamy jedno nowe zwolnienie przedmiotowe z kas fiskalnych. Mianowicie ze zwolnienia może korzystać dostawa towarów i świadczenie usług przez koła gospodyń wiejskich, pod warunkiem że koło prowadzą uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów.
Uproszczona ewidencja przychodów i kosztów koła
Koła gospodyń wiejskich prowadzą uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów, w przypadku gdy:
- osiągają przychody wyłącznie z:
- działalności statutowej z tytułu składek członkowskich, darowizn, zapisów, dotacji,
- sprzedaży wyrobów sztuki ludowej, w tym rękodzieła i rzemiosła ludowego i artystycznego, lub żywności regionalnej,
- tytułu sprzedaży, najmu lub dzierżawy składników majątkowych,
- tytułu odsetek od środków pieniężnych na rachunkach bankowych lub rachunkach w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, prowadzonych w związku z wykonywaną działalnością, w tym także odsetek od lokat terminowych oraz innych form oszczędzania, przechowywania lub inwestowania tworzonych na tych rachunkach,
- nie posiadają statusu organizacji pożytku publicznego,
- w roku poprzedzającym rok podatkowy osiągnęły przychody wyłącznie z tytułów, o których mowa w pkt 1, w wysokości nieprzekraczającej 100 000 zł.
O wyborze prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów koło gospodyń wiejskich,
- w terminie do końca pierwszego miesiąca roku podatkowego, w którym rozpoczyna prowadzenie ewidencji,
- a w przypadku jednostek rozpoczynających działalność, w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności,
zawiadamia naczelnika urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym, za pośrednictwem powiatowego biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zawiadomienie to jest wiążące także w latach kolejnych.
Jak zrezygnować w uproszczonej ewidencji?
Koło gospodyń w terminie w terminie 14 dni od końca ostatniego miesiąca roku podatkowego, w którym prowadzi uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów, zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym, o:
- rezygnacji z prowadzenia tej ewidencji,
- niespełnieniu warunków do skorzystania z tego rozwiązania.
Podziel się nim ze znajomymi