Zaproszenie cudzoziemca
Czym jest dokument zaproszenie cudzoziemca? Kiedy ma zastosowanie? Kto i w jaki sposób go wystawia? Gdzie składać wniosek i czy są jakieś opłaty z tego tytułu?
Zaproszenie cudzoziemca
Zaproszenie cudzoziemca, to dokument potwierdzający posiadanie przez zapraszanego środków finansowych wystarczających na pokrycie kosztów związanych z planowanym pobytem na terytorium Polski. Chodzi tutaj o koszty zakwaterowania i wyżywienia, oraz wydatki na podróż powrotną do państwa pochodzenia lub zamieszkania albo kosztów tranzytu do państwa trzeciego, które udzieli pozwolenia na wjazd. Dokument ten może zostać przedstawiony w trakcie ubiegania się o wizę lub podczas kontroli granicznej.
Istotne jest to, iż to zapraszający jest zobowiązany do pokrycia wskazanych kosztów związanych z pobytem cudzoziemca. W przypadku gdy zapraszający nie wykonał zobowiązań wynikających z wystawionego zaproszenia, Skarb Państwa lub inne podmioty mogą dochodzić, swoich roszczeń od zapraszającego. w postępowaniu przed sądem. Zapraszający zobowiązany jest również do pokrycia kosztów związanych z ewentualnym wydaniem i wykonaniem decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu.
Kto może wystawić zaproszenie?
Zgodnie z informacjami na stronie urzędu do spraw cudzoziemców zapraszającym może być:
- obywatel polski zamieszkujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, obywatel innego państwa członkowskiego UE/EOG/Szwajcarii lub członek jego rodziny, zamieszkujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i posiadający prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na tym terytorium, lub
- cudzoziemiec przebywający bezpośrednio przed wystawieniem zaproszenia legalnie i nieprzerwanie co najmniej przez okres 5 lat na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub posiadający zezwolenie na pobyt stały lub zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE, lub
- osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej mające siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
W jaki sposób wystawia się zaproszenie cudzoziemca?
W celu wystawienia zaproszenia dla cudzoziemca zapraszający powinien wystąpić z wnioskiem o wpisanie zaproszenia do ewidencji zaproszeń. Zaproszenie wpisane do ewidencji zaproszeń jest ważne we wskazanym w nim okresie, na jaki zapraszający zaprosił cudzoziemca, nie dłuższym niż 1 rok.
Zapraszający powinien wypełnić formularz wniosku osobiście. Druk może zostać wysłany pocztą lub złożony za pośrednictwem ustanowionego pełnomocnika. Zapraszający może być reprezentowany przez pełnomocnika podczas całego postępowania. W przypadku odbioru zaproszenia przez pełnomocnika wymagane jest pełnomocnictwem szczególne do dokonania tej czynności.
Złożenie wniosku
Organem właściwym w temacie zaproszeń cudzoziemców jest wojewoda właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę zapraszającego.
Zapraszający ubiegający się o wpisanie zaproszenia do ewidencji zaproszeń składa:
- wypełniony formularz wniosku o wpisanie zaproszenia do ewidencji zaproszeń;
- dokumenty potwierdzające możliwość pokrycia kosztów związanych z pobytem cudzoziemca, w tym kosztów zakwaterowania i wyżywienia, pokrycia kosztów podróży powrotnej do państwa pochodzenia lub zamieszkania albo kosztów tranzytu do państwa trzeciego, które udzieli pozwolenia na wjazd, np. zaświadczenie o posiadaniu środków finansowych zgromadzonych na rachunku bankowym, w przypadku zapraszającego będącego osobą fizyczną – umowa o pracę, zaświadczenie o wysokości zarobków, dokumenty potwierdzające wysokość otrzymywanej emerytury lub renty, zaświadczenie urzędu gminy wskazujące wysokość rocznego dochodu z gospodarstwa rolnego;
- dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu mieszkalnego, jeżeli jako miejsce zakwaterowania zapraszanego cudzoziemca został wskazany lokal mieszkalny zapraszającego, albo dokument potwierdzający możliwość zapewnienia cudzoziemcowi zakwaterowania w innym miejscu, np. akt własności, umowa najmu, rezerwacja w hotelu.
Wysokość środków, które powinien posiadać zapraszający na pokrycie kosztów związanych z pobytem cudzoziemca została przedstawiona tutaj.
Opłaty związane z wystawieniem zaproszeniem, to :
- opłata skarbowa za dokonanie wpisu zaproszenia – 27 zł
- opłata skarbowa za złożenie pełnomocnictwa- 17 zł
Podziel się nim ze znajomymi