Jak wybrać właściwe zeznanie roczne i załączniki do PIT?

Każdy podatnik ma obowiązek dostarczyć do urzędu skarbowego zeznanie roczne PIT. Przedsiębiorcy dobierają odpowiedni formularz na podstawie stosowanej formy opodatkowania. W przypadku osiągania zarobków również z innych źródeł może się zdarzyć, że trzeba będzie złożyć więcej niż jedną deklarację PIT. Nie wiesz jaki druk wybrać do rozliczenia podatku dochodowego za rok 2023? Zapraszamy do lektury.

PIT-36 – skala podatkowa

Deklaracja PIT-36 to najpopularniejszy formularz stosowany wśród osób prowadzących działalność. Przyporządkowany jest przedsiębiorcom, którzy jako formę opodatkowania wybrali zasady ogólne. Część osób prowadzących firmę na podstawie odrębnych przepisów wykluczona zostaje z możliwości rozliczania swoich przychodów/dochodów podatkiem liniowym czy ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, wówczas zobowiązani są do stosowania skali podatkowej.

Zasady ogólne (skala podatkowa) oznacza prowadzenie PKPiR, możliwość odliczania kosztów uzyskania przychodów i opodatkowywanie swoich dochodów 12% stawką podatku, a po przekroczeniu limitu dochodów w wysokości 120 000 zł, opodatkowywanie nadwyżki dochodów ponad tą kwotę 32% stawką podatku.

Roczny PIT: do którego urzędu?

PIT-36L – podatek liniowy

Osoby prowadzące działalność gospodarczą zazwyczaj mogą zdecydować się na stosowanie podatku liniowego jako formy opodatkowania. Przedsiębiorcy rozliczający swoje dochodowy podatkiem liniowym składają formularz PIT-36L.

Podatek liniowy to konieczność prowadzenia PKPiR, możliwość obniżenia przychodów o koszty ich uzyskania i stosowanie preferencyjnej stawki podatku w wysokości 19% (niezależnie od wartości osiągniętych w danym roku podatkowym dochodów).

PIT-28 – ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Deklaracja PIT-28 przeznaczona jest dla przedsiębiorców, którzy wybrali jako formę opodatkowania ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Ryczałt to preferencyjna stawka opodatkowania, jej wysokość zależy od tego jaki rodzaj towarów/usług sprzedajemy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Dostępne są następujące stawki ryczałtu: 2%; 3%; 5,5%; 8,5%; 10%; 12%; 12,5%, 14%; 15% i 17%. Trzeba też mieć na uwadze, że istnieje limit przychodów uprawniających do rozliczania się w oparciu o ryczałt, który w 2023 wyniósł 2 mln euro.

Wyższy limit dla przedsiębiorców rozliczających się w oparciu o ryczałt

Jak wybrać właściwe zeznanie roczne i załączniki do PIT_

Kiedy najpóźniej należy dostarczyć zeznanie roczne do urzędu skarbowego?

Deklaracje PIT-36, PIT-36L i PIT-28 za 2023 r. należy złożyć do 30 kwietnia 2024 r.

Aktualne wersje deklaracji PIT

Formularze zmieniają się dość często, dlatego zawsze należy upewnić się, że wypełniamy aktualną wersję deklaracji PIT.
Podatnicy rozliczający rok 2023 powinni złożyć następujące wersje deklaracji:

  • PIT-36 – wersja 31,
  • PIT-36L – wersja 20,
  • PIT-28 – wersja 26.

Transkrypcja wideo

Co zrobić, gdy poza działalnością gospodarczą uzyskujemy dochody z innych źródeł?

Przedsiębiorca prowadzący firmę opodatkowaną na zasadach ogólnych i pracujący na etacie, w oparciu o umowę zlecenie czy o dzieło składa jedną deklarację PIT-36 i rozlicza w niej wszystkie swoje dochody. Jeżeli natomiast w ramach działalności wybrany został podatek liniowy jako forma opodatkowania, to będzie trzeba złożyć dwie odrębne deklaracje: PIT-36L (dochody z działalności) i PIT-37 (dochody z umowy o pracę, umowy zlecenie, umowy o dzieło).

Deklaracja PIT-38 przeznaczona jest dla osób osiągających przychody np. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych czy pochodnych instrumentów finansowych i realizacji praw z nich wynikających. Niezależnie od rodzaju składanego zeznania rocznego w ramach działalności gospodarczej, jeżeli dodatkowo zyskaliśmy też na giełdzie to zobowiązani jesteśmy złożyć dwie odrębne deklaracje roczne: PIT-36 lub PIT-36L (dochody z działalności) i PIT-38 (przychody z giełdy).

Wspólne rozliczenie z małżonkiem

Przedsiębiorca chcący skorzystać z przywileju wspólnego rozliczenia z małżonkiem (o ile spełnione są wszystkie warunki uprawniające do łącznego opodatkowania dochodów małżonków) wypełnia deklarację PIT-36.

Przypomnijmy, że aby możliwe było wspólne rozliczenie z małżonkiem należy spełnić szereg warunków:

  • wzięcie ślubu w trakcie roku i pozostawanie małżeństwem do końca roku podatkowego (przed Polskim Ładem należało być małżeństwem cały rok, teraz wystarczy wziąć ślub dowolnego dnia, nawet 31 grudnia, i nie rozwieść się do końca roku),
  • pozostawanie we wspólności majątkowej;
  • wszystkie dochody powinny być opodatkowane w Polsce;
  • żadne z małżonków nie korzysta z opodatkowania w formie podatku liniowego, ryczałtu ewidencjonowanego czy karty podatkowej;
  • terminowe złożenie deklaracji PIT wraz ze stosownym wnioskiem wyrażonym w zeznaniu (w bloku „wybór sposobu opodatkowania” należy zaznaczyć opcję wspólnego rozliczenia z małżonkiem).

Ulgi i odliczenia

Dla podatników przygotowane zostały różnego rodzaju ulgi i odliczenia. Więcej na ten temat można znaleźć w artykule o sposobach na obniżenie podatku dochodowego w zeznaniu rocznym.

Jeżeli przedsiębiorca korzysta z ulg podatkowych, to powinien zwrócić szczególną uwagę na dobranie odpowiednich załączników. Trzeba mieć na uwadze, że w przypadku wyboru jako formy opodatkowania podatku liniowego będzie można skorzystać tylko z części ulg. Dla ułatwienia przygotowaliśmy tabelkę zawierającą formularze i załączniki do deklaracji PIT, które powinien złożyć przedsiębiorca korzystający z ulg podatkowych.

formularze i załączniki

Dziecko a rozliczenie roczne

W związku z rozliczeniem PIT stworzyliśmy eBooka, który w prosty sposób tłumaczy wszystkie ulgi oraz jak je zastosować. Znajdziesz w nim wiele porad i odpowiedzi:


Załóż bezpłatne konto i korzystaj!

  • Kontaktuj się z księgowymi od poniedziałku do soboty w godzinach 7-22
  • Czytaj praktyczny newsletter
  • Testuj księgowość online i fakturowanie – za darmo!

Załóż konto