Ulga na start w praktyce
Jak wygląda ulga na start w praktyce? O czym pamiętać, korzystając z tego rozwiązania? W jaki sposób skorzystać z ulgi na start? Czy jest jakaś zależność między ulgą przedsiębiorcy, a ubezpieczeniami innych osób?
Ulga na start to zmiana jaka weszła w życie z dniem 31 marca 2018 roku. Ulga ta oznacza dla przedsiębiorcy, że nie opłaca składek społecznych przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności. Skorzystanie z tego rozwiązania jest dla przedsiębiorcy jest dobrowolne, a zatem może, ale nie musi z niego skorzystać. Należy pamiętać, że to zwolnienie z opłacania składek dotyczy wyłącznie składek społecznych, zatem składkę zdrowotną należy opłacać.
Ulga na start w praktyce
Jak wskazano w uzasadnieniu do ustawy – skorzystanie z ulgi na start jest zależne wyłącznie od woli przedsiębiorcy i stanowi alternatywę wobec tradycyjnego systemu ponoszenia ciężarów dotyczących ubezpieczeń społecznych. Co więcej ten okres 6 miesięcy powinien być liczony od momentu podjęcia przez wspomnianą osobę fizyczną działalności gospodarczej, czyli od momentu faktycznego rozpoczęcia wykonywania tej działalności rozumianego jako pierwsza czynność w obrocie gospodarczym bezpośrednio związana z przedmiotem zadeklarowanej działalności gospodarczej.
Przykład 1 – Osoba zamierza założyć działalność gospodarczą 1.04.2024 i chce skorzystać z ulgi na start (oczywiście spełnia warunki). Oznacza to, że nie będzie opłacać składek społecznych za miesiące IV – IX 2024. Składkę zdrowotną za wszystkie te okresy, przedsiębiorca musi jednak uregulować na swój indywidualny numer składkowy.
Oczywiście część przedsiębiorców zakłada działalność w trakcie miesiąca, a nie od 1. dnia zatem pojawia się pytanie, jak wówczas te 6 miesięcy jest liczone? Liczą się pełne miesiące. Oznacza to, że osoba, która założyć działalność drugiego dnia miesiąca lub później, tak naprawdę otrzyma niemal 7 miesięcy zwolnienia ze składek.
Przykład 2 – Osoba zamierza założyć działalność gospodarczą 2.04.2024 i chce skorzystać z ulgi na start (oczywiście spełnia warunki). Taka osoba nie będzie opłacać składek społecznych za:
- miesiące IV – X 2024 – pełne 6 miesięcy prowadzenie działalności + niepełny miesiąc.
Składkę zdrowotną za wszystkie te okresy, przedsiębiorca musi uregulować na swój indywidualny numer składkowy. Opłacanie składki zdrowotnej oznacza, że przedsiębiorca może korzystać ze służby zdrowia.
Jak przedsiębiorca może skorzystać z ulgi na start?
Jako takiego zgłoszenia korzystania z tej ulgi nie ma. Przedsiębiorca w ciągu 7 dni musi dokonać zgłoszenia do ZUS i w przypadku skorzystania z ulgi na start, dokonuje zgłoszenia na druku ZUS ZZA, wyłącznie do ubezpieczenia zdrowotnego.
Co zrobić po okresie 6 miesięcy korzystania z ulgi na start?
Po okresie 6 miesięcy przedsiębiorca musi dokonać zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych. Do ZUS w terminie 7 dni od dnia utraty prawa do korzystania ulgi przedsiębiorca musi dostarczyć:
- ZUS ZWUA – wyrejestrowanie z ubezpieczeń,
- ZUS ZUA – zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego.
Ulga na start a inni ubezpieczeni
Skorzystanie z ulgi na start przez przedsiębiorcę, pozostaje bez wpływu na wysokość składek pracowników, zleceniobiorców, czy osób współpracujących. Oczywiście osoba korzystająca z tej ulgi może zgłaszać członków swojej rodziny do ubezpieczenie zdrowotnego na druku ZUS ZCNA.
Także przerejestrowanie po upływie okresu 6 miesięcy także nie ma wpływu na innych ubezpieczonych, bo nie dokonywana jest żadna zmiana co do płatnika, tylko do przedsiębiorcy – ubezpieczonego.
Ulga na start, a deklaracja ZUS DRA
Jeśli przedsiębiorca korzysta z ulgi na start i opłaca składki wyłącznie za siebie i/lub osoby współpracujące oraz opłacają składki od najniższych właściwych dla siebie podstaw i nie ma zmiany w odniesieniu do poprzedniego miesiąca, to nie muszą składać deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA.
Korzyść finansowe
Oczywiście na ulgę na start warto spojrzeć pod różnymi kątami. Główną jej wadą jest to, że przedsiębiorca w okresie korzystania z niej nie może uzyskać zasiłku z tytułu prowadzonej działalności. Natomiast jeśli ma inny tytuł do ubezpieczeń np. umowę o pracę, to takie świadczenie mu przysługuje z tej umowy.
Natomiast są też pozytywne strony i chodzi tutaj o korzyści finansowe przedsiębiorcy z tytułu nie opłacania składek przez 6 miesięcy.
Kompendium wiedzy na temat ulgi na start znajduje się tutaj.
Podziel się nim ze znajomymi