Koniec „stawki zw” dla sprzedaży samochodów z częściowym odliczeniem VAT
Z początkiem kwietnia 2014 r. wchodzą w życie nie tylko szeroko opisywane zmiany w odliczaniu VAT od samochodów. Zmieniają się także przepisy nakazujące doliczać VAT w związku ze sprzedażą samochodu firmowego od którego odliczono 50% lub 60% podatku. Niestety, ta nowość dla przedsiębiorców jest niekorzystna.
Kto dolicza VAT sprzedając samochód firmowy?
W poprzednim artykule na blogu inFaktu szczegółowo opisaliśmy kiedy należy doliczyć VAT w przypadku sprzedaży samochodu „na firmę”. 1 kwietnia 2014 r. te zasady nieco zmieniły się. Obecnie VAT należy doliczyć sprzedając samochód firmowy, gdy ten samochód podczas wprowadzania do firmy:
- nie pozwolił na odliczenie VAT,
- pozwolił na odliczenie 100% VAT (wprowadzany do firmy na podstawie faktury 23% – m.in. samochody ciężarowe, a także osobowe tylko do użytku firmowego),
- pozwolił na odliczenie 50% VAT (wprowadzany do firmy na podstawie faktury 23% – samochody do użytku „mieszanego”) lub 60% VAT.
Wspomniana nowość, to trzeci punkt. Otóż przed 1.04.2014 r. przedsiębiorcy, którzy wprowadzali do firmy samochody z opcją częściowego odliczenia VAT (zwykle 60%, maksymalnie 6000 zł) mogli sprzedawać takie samochody ze „stawką zw”. Innymi słowy, taka transakcja była zwolniona z VAT. A obecnie już nie jest.
Komu przysługuje zwolnienie z VAT w związku ze sprzedażą samochodu?
Co za tym idzie, obecnie zwolnienie z VAT sprzedaży samochodu przysługuje już tylko przedsiębiorcom, którzy wykorzystują swoje pojazdy do działalności zwolnionej z VAT. Wykorzystywanie samochodu do działalności opodatkowanej VAT-em jest równoznaczne z koniecznością doliczenia podatku podczas sprzedaży.
Przeniesienie do majątku prywatnego nie pomoże
W związku ze zmianą w przepisach przedsiębiorcy mogą zadawać sobie pytanie, co dzieje się w związku z przeniesieniem do majątku prywatnego samochodu, który pozwolił na częściowe odliczenie VAT.
Takie przeniesienie również wymaga doliczenia VAT-u, jeśli podatek był częściowo odliczonony wcześniej. VAT od przenoszonego samochodu wylicza się od jego aktualnej wartości rynkowej i ujmuje w ramach deklaracji VAT.
Zastanawiasz się, czy doliczyć VAT? To nic trudnego!
Oczywiście pod warunkiem, że masz dostęp do świetnego wsparcia. Taki dostęp otrzymasz po założeniu konta na inFakt.pl. Wtedy możesz:
- Dzwonić lub e-mailować do księgowych inFakt i pytać ich o formalności związane z samochodem w firmie (a także wiele innych kwestii!).
- Testować za darmo księgowość online przez 30 dni i wystawiać do 3 faktur w miesiącu.
- Czytać praktyczny newsletter pełen porad dla przedsiębiorców.
Najlepiej po prostu załóż darmowe konto w formularzu poniżej. To nic nie kosztuje!
Załóż bezpłatne konto i korzystaj!
- Dzwoń do księgowych inFaktu – kiedy tylko potrzebujesz
- Czytaj praktyczny newsletter dla przedsiębiorców
- Testuj księgowość online i fakturowanie – za darmo!
Podziel się nim ze znajomymi