Sprzedając biżuterię ze złota, srebra lub innych metali szlachetnych, trzeba zarejestrować się do VAT. Nie ma takiego obowiązku, jeśli biżuteria jest sztuczna.

Aneta Socha-Jaworska

Jak rozliczyć sprzedaż biżuterii w działalności nierejestrowanej? Czy muszę rejestrować się do VAT i mieć kasę fiskalną? Czy ma znaczenie materiał z jakiego wykonuje biżuterię?

  • Nie trzeba w trakcie roku wpłacać zaliczek na podatek.
  • Wykonując działalność nierejestrowaną w PIT można ująć koszty.
  • Rozliczenie z działalności nierejestrowanej odbywa się na PIT-36.
  • Przy sprzedaży biżuterii trzeba zgłosić do VAT, gdy wyroby są z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali.
  • Osoba wykonująca działalność nierejestrowaną musi mieć kasę fiskalną od pierwszej sprzedaży, tylko gdy ma obowiązek rejestracji do VAT.

Sprzedaż biżuterii, czy też przetwórstwo i obrót metalami szlachetnymi i kamieniami szlachetnymi obecnie nie wymaga uzyskania koncesji lub zezwolenia. Oznacza to, że w ramach działalności nierejestrowanej można sprzedawać biżuterię. Limit miesięcznych przychodów od 1 lipca 2023 roku wynosi 2700 zł.

Podatek dochodowy

Przychody z działalności nierejestrowanej są opodatkowane na zasadach ogólnych. W trakcie roku nie trzeba płacić zaliczek podatek, co nie zmienia faktu, że przychody muszą być i tak wykazane w zeznaniu rocznym PIT-36. Osoby wykonujące czynności w ramach działalności nieewidencjonowanej mają na formularzu dedykowane pole do wpisania przychodów i kosztów, jeśli takie występują.

Wydatkami, które wiążą się ze sprzedażą biżuterii z pewnością mogą być materiały potrzebne do wykonywania biżuterii lub gotowe produkty, które służą do dalszej odsprzedaży. Osoba wykonująca działalność bez rejestracji powinna posiadać imienne faktury, na podstawie których rozliczy wydatek w zeznaniu rocznym.

Sprzedaż biżuterii w działalności nierejestrowanej a VAT

Przepisy określają, że zgłoszenie do VAT jest obowiązkowe w przypadku usług jubilerskich. W przypadku zaś sprzedaży biżuterii, trzeba zgłosić się do VAT, gdy sprzedawane są wyroby (złom) z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali. Chodzi tutaj o biżuterię do zrobienia której wykorzystano złoto, srebro lub platynę.

Oprócz wyżej wymienionych, obowiązek rozliczania VAT-u jest gdy sprzedajemy wyroby z bursztynu i wyroby jubilerskie i podobne, z wyłączeniem:

  • kamieni syntetycznych, szlachetnych lub półszlachetnych, obrobionych, lecz nieoprawionych (PKWiU ex 32.12.11.0),
  • pyłu i proszku z pozostałych naturalnych lub syntetycznych kamieni szlachetnych lub półszlachetnych (PKWiU ex 32.12.12.0),
  • dewocjonaliów wykonanych z metali innych niż metale szlachetne,
  • wyrobów kultu religijnego.

Jeśli konieczne będzie zgłoszenie do VAT-u, to wówczas należy go dokonać na formularzu VAT-R. Konsekwencją bycia VAT-owcem jest to, że trzeba składać JPK_VAT.

W sytuacji gdy biżuteria jest wykonywana z innych materiałów niż wymienione wyżej, nie ma obowiązku rejestracji do VAT. Znika też obowiązek prowadzenie rejestrów VAT i przesyłania JPK_VAT.

Sprzedaż biżuterii w działalności bez rejestracji

Kiedy potrzebuję kasy fiskalnej?

Kasa fiskalna od pierwszej sprzedaży, musi być stosowana wtedy gdy obowiązkowe jest zgłoszenie do VAT, czyli gdy sprzedajemy wyroby z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali, których dostawa nie może korzystać ze zwolnienia od podatku. Aby zafiskowalizować kasę fiskalną konieczne jest uzyskać NIP-u.

Jeśli nie ma obowiązku stosowania kasy fiskalnej, to można korzystać ze zwolnienia podmiotowego do 20.000 w skali roku.

Przekroczyłeś limit przychodów i musisz założyć firmę – powiemy Ci jak zrobić to w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
  • Wystaw pierwszą e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • Otrzymasz dodatkowo bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci  wybór sprawdzonego księgowego.

Załóż testowe konto