W przypadku świadczenia usług elektronicznych, telekomunikacyjnych lub nadawczych na rzecz konsumentów z UE, przedsiębiorca może zgłosić się do MOSS. System MOSS pozwala na rozliczenie podatku VAT w kraju sprzedawcy. Czym jest OSS i czy zastąpi MOSS?

MOSS

MOSS czyli tak zwany mały punkt kompleksowej obsługi, pozwala rozliczać podatek VAT w kraju sprzedawcy. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca, który świadczył usługi elektroniczne, nadawcze lub telekomunikacyjne na rzecz konsumentów może rozliczać VAT w uproszczonej formie. Podatnik, który świadczy wymienione usługi na terenie UE na rzecz konsumentów, jest zobowiązany do rejestracji dla celów podatku VAT w każdym z krajów nabywcy. Taka forma rozliczenia VAT jest dużo trudniejsza, ponieważ polski przedsiębiorca musi stosować się do przepisów różnych krajów. System MOSS pozwala natomiast na zapłatę podatku w kraju sprzedawcy, na podstawie składanych deklaracji  VIU-D.
Więcej na temat MOSS można znaleźć w tym artykule.
MOSS

Czym jest OSS?

OSS czyli tzw. punkt kompleksowej obsługi ma w praktyce zastąpić system MOSS oraz objąć nim większość transakcji do krajów UE. Obecnie przedsiębiorca dokonując transakcji WDT, po spełnieniu określonych wymogów może zastosować stawkę podatku w wysokości 0%. Kontrahent z UE ma natomiast obowiązek naliczyć VAT należny od danego zakupu. Dodatkowo może skorzystać z prawa do odliczenia VAT naliczonego. W praktyce taka transakcja była obojętna podatkowa. OSS zakłada natomiast zlikwidowanie preferencyjnych stawek VAT w transakcjach unijnych.

Rozliczanie podatku w OSS

Nowy system zaproponowany przez Komisję Europejską zakłada usunięcie preferencyjnej stawki VAT w wysokości 0%. Dodatkowo kontrahent uczestniczący w transakcji wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów nie będzie miał obowiązku rozliczyć podatku VAT. Obowiązek rozliczenia podatku należnego będzie spoczywał na sprzedawcy. Z uwagi, że obecnie w różnych krajach UE pojawiają się różne stawki VAT dotyczące tych samych towarów, Komisja Europejska przygotowała jedno rozwiązanie. A mianowicie, sprzedawca będzie zobowiązany za rozliczenie podatku VAT według przepisów i stawek panujących w kraju kupującego.
Oznacza to, że miejscem opodatkowania WDT, będzie miejsce w którym kupujący posiadają siedzibę działalności gospodarczej. W celu rozliczenia podatku VAT, sprzedawca będzie zobowiązany do rejestracji dla celów VAT w każdym z krajów UE, do którego dokonywał dostawy. W praktyce taka forma rozliczenia podatku, ma za zadanie wyeliminować karuzele podatkowe. Natomiast wprowadzenie OSS dla przedsiębiorców, będzie miało za zadanie ułatwienia rozliczenia podatku.
Podobnie jak w systemie MOSS, OSS będzie umożliwiać rozliczanie podatku VAT od transakcji WDT w kraju sprzedawcy. Rozliczenie VAT OSS będzie traktowane jako odrębne rozliczenie. Oznacza to, że VAT od transakcji WDT nie będę widniały w deklaracji VAT-UE, VAT-7/7K czy w pliku JPK_VAT.
Jedyny problem jaki pojawi się u sprzedaży, to prawidłowe określenie stawki podatku VAT na dany towar. Moim zdaniem może to prowadzić do ujednolicenia stawek podatku VAT w całej Unii Europejskiej. Na bieżąco będę śledzić propozycję Komisji Europejskiej.