Jak wygląda formularz Z-3a do ZUS? Kiedy się go wypełnia?
Jakie zastosowanie ma druk ZUS Z-3a? Kto i w jakich sytuacjach wypełnia ten formularz? Jak należy poprawnie wypełnić druk ZUS Z-3a?
Druk ZUS Z-3a to zaświadczenie płatnika składek, dotyczące osób ubezpieczonych, które nie są pracownikami, z wyłączeniem osób, które prowadzą pozarolniczą działalność, osób z nimi współpracujących i duchownych. Formularz został zaktualizowany dnia 29 stycznia 2018 r.
Dla pracowników dedykowany jest formularz ZUS Z-3, a dla osób prowadzących prowadzą pozarolniczą działalność, osób z nimi współpracujących i duchownych druk ZUS Z-3b.
Druk ZUS Z-3a
Poniżej zamieszczam dokładne informacje, co do wypełnienia druku ZUS Z-3a.
Druk ZUS Z-3a wypełnia płatnik składek, czyli np. zleceniodawca. W części Dane identyfikacyjne płatnika składek uzupełnia się pola 01, 02 (jeśli posiada nr NIP i REGON), ponadto wypełnia się pola 06, 07, 08. Jeśli płatnik nie posiada NIP i/lub REGON należy wpisać numer PESEL lub serię i numer dowodu osobistego albo innego dokumentu potwierdzającego tożsamość.
W kolejnej części Dane adresowe płatnika składek – adres siedziby płatnik wypełnia obowiązkowo pola od 01 do 07. Pola 08, 12 odnoszące się do telefonu i adres mailowego są dobrowolne. Osoba której adres działalności jest w Polsce, pola 09, 10, 11 pozostawia puste.
W dalszej części formularza Dane identyfikacyjne ubezpieczonego płatnik wpisuje dane ubezpieczonego. Trzeba podać PESEL, a jeżeli nie nadano tego numeru, należy wpisać serię i numer dowodu osobistego albo innego dokumentu potwierdzającego tożsamość. Ponadto wpisywane jest nazwisko, imię i datę urodzenia ubezpieczonego.
W rozdział Dane adresowe ubezpieczonego – adres zamieszkania mają zostać wypełnione obligatoryjnie pola od 01 do 07. Pozostałych pól się nie uzupełnia.
Kolejna część formularza jest bardzo ważna, gdyż w niej zaznaczany jest rodzaj świadczenia i okres, w jakim ubezpieczony o niego występuje. Ponadto zaznacza się, czy ubezpieczony podlega pod ubezpieczenie chorobowe (dobrowolne) i wypadkowe i jeśli tak, to z jakiego tytułu.
W dalszej części wymagane są informacje odnośnie okresu podlegania pod ubezpieczenie chorobowe, poprzednich okresów ubezpieczenia. Co więcej w formularzu zawiera się dane odnośnie wypłaty wynagrodzenie chorobowego, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego lub świadczenia rehabilitacyjnego. Płatnik określa także, czy dokonał wypłaty uposażenia, stypendium lub innego świadczenia.
Ostatnia strona formularza do wypełnienia zawiera pola, w których należy wpisać między innymi:
- czy w okresie niezdolności do pracy ubezpieczony korzystał z urlopu bezpłatnego, urlopu wypoczynkowego, przebywał w areszcie lub odbywał karę pozbawienia wolności,
- serię i nr zwolnienia lekarskiego,
- liczbę ubezpieczonych zgłoszonych przez płatnika składek do ubezpieczenia chorobowego,
- datę złożenia wniosku,
- nr rachunku bankowego ubezpieczonego (do wypłaty świadczenia),
- przychód stanowiący podstawę wymiaru składek.
Podziel się nim ze znajomymi