Czym jest znikoma szkodliwość społeczna i czy za tego rodzaju przewinienie trzeba przyjąć mandat?

Decyzje urzędów skarbowych nie są niepodważalne. Przedsiębiorca ma możliwość odmówienia przyjęcia mandatu skarbowego. Jakie będą tego konsekwencje?

Czasami kary można uniknąć

Przedsiębiorca powinien być świadomy, że istnieją różne stopnie przewinień wobec urzędu skarbowego. Te najpoważniejsze uznawane są za społecznie szkodliwe lub zabronione i ich popełnienie wiąże się z nieuniknioną karą.

Wyższe kary dla przedsiębiorców w 2016

Istnieją jednak przewinienia, które można określić mianem znikomej szkodliwości społecznej.

Znikoma szkodliwość społeczna a odmowa przyjęcia mandatu

Choć ustawa nie definiuje, co należy rozumieć przez znikomą szkodliwość społeczną, zdrowy rozsądek może pomóc w ocenie takich przewinień. Jeśli przedsiębiorca otrzyma mandat na przykład za kilkudniowe opóźnienie w złożeniu deklaracji podatkowej, przy jednoczesnym uregulowaniu podatku, to znikoma szkodliwość jest tutaj ewidentna i przedsiębiorca może odmówić przyjęcia mandatu.

Mandat za przekroczenie prędkości

Mandat od urzędu skarbowego

Nieumyślne wykroczenie, czyli niewiedza przedsiębiorcy

Podobnie wygląda sytuacja, gdy przewinienie wynika z niewiedzy przedsiębiorcy. Niewiedza ta jednak nie może wynikać z braku znajomości przepisu, ponieważ nieznajomość prawa nie usprawiedliwia. Przedsiębiorca może się za to powołać na niejasny zapis lub brak jednoznacznej interpretacji, choć udowodnienie tego może być trudne. Inaczej będzie, jeśli dany przepis jest problematyczny w interpretacji także dla organów podatkowych.

Czynny żal chroni przed mandatem

Zapłata mandatu i koszty rozprawy sądowej

W przypadku otrzymania mandatu najlepiej poprosić o wyjaśnienie, w czym dokładnie urząd skarbowy widzi społeczną szkodliwość naszego wykroczenia. Jeśli przedsiębiorca jest przekonany o swojej niewinności lub jego czyn ma charakter znikomej szkodliwości, może odmówić przyjęcia mandatu.

Wówczas sprawa kierowana jest do sądu administracyjnego. Niestety, jeśli sąd nie przyzna racji przedsiębiorcy, będzie on musiał zapłacić zarówno mandat, jak i koszty rozprawy sądowej. Kara orzeczona przez sąd może być dużo wyższa!

Chcesz rozliczać się bezbłędnie i w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości elektronicznej.
  • Wystaw pierwszą e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • Otrzymasz dodatkowo bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór księgowej albo księgowego.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.