Nie ma podatku u źródła od nabycia biletów lotniczych na loty rozkładowe

Aneta Socha-Jaworska

Dnia 28 lipca br. w dziennik ustaw ogłoszony został tekst nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jest on o tyle istotny, że w jednym z punktów wprowadza zwolnienie z obowiązku pobierana podatku u źródła w przypadku niektórych biletów lotniczych.

Art. 3 ust. 2a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych określa, że osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

Kompendium wiedzy nt. podatku u źródła

Bilety lotnicze bez podatku u źródła

Dotychczasowe brzmienie art. 29 ust.1 pkt 4 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazywało na to, podatek dochodowy od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez osoby, o których mowa w art. 3 ust. 2a, przychodów przez zagraniczne przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej – pobiera się w formie ryczałtu w wysokości 10% przychodów. Nowela ustawy wprowadziła zmiany w tym zakresie. Mianowicie, zgodnie ze znowelizowanym przepisem podatek dochodowy od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez osoby, o których mowa w art. 3 ust. 2a, przychodów przez zagraniczne przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej z wyłączeniem przychodów uzyskanych z lotniczego rozkładowego przewozu pasażerskiego, skorzystanie z którego wymaga posiadania biletu lotniczego przez pasażera – pobiera się w formie ryczałtu w wysokości 10% przychodów.

Ustawa zmieniająca wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Bilety lotnicze bez podatku u źródła

Uzasadnienie

Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu ustawy, wprowadzenie powyższych zmian ma na celu potwierdzenie, że podatek u źródła od przychodów z biletów lotniczych nie będzie pobierany. Brak jest bowiem praktycznych możliwości, aby polskie podmioty (a w szczególności małe i średnie przedsiębiorstwa bądź osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą) miały możliwość wyegzekwowania certyfikatów rezydencji od zagranicznych przewoźników, a tym bardziej miały możliwość poboru podatku od ceny, która powinna zostać uregulowana na rzecz przewoźnika (za bilet). Przewiduje się pobieranie podatku wyłącznie od przewozów nierozkładowych, gdzie jest możliwość negocjacji ceny i dochodzi do bezpośredniej interakcji między przewoźnikiem lotniczym a klientem (klient ma możliwość negocjowania umowy, poboru podatku bądź wyegzekwowania certyfikatu rezydencji).